Utbildningsmässan 2022

Utbildningsmässan hölls i Tumba

Efter två års uppehåll för pandemin hölls Utbildningsmässan igen, detta år i Xenters ljushall i Tumba.

Arrangörer av denna mässa var Botkyrkas, Salems, Huddinges, Södertäljes och Nykvarns vuxenutbildning, även kallat Vux 5. På plats fanns 23 utbildningsanordnare inom Komvux, studie- och yrkesvägledare, Arbetsförmedlingen, Nyföretagarcentrum och Xenter Yrkeshögskola.

De som besökte Utbildningsmässan fick möjlighet att träffa utbildningsanordnarna och ställa frågor om de utbildningar de erbjuder och även få stöd med att ansöka till utbildningen. För den som ännu inte har kunnat bestämma sig fanns möjlighet att träffa kommunernas studie- och yrkesvägledning som stöttade med information om arbetsmarknadsbehovet inom de olika yrkesområdena.

En stor spännvidd av olika yrkesutbildningar fanns representerade:

 • Barn & Fritid
 • Bygg & Anläggning
 • Fordon & Transport, Buss & Lastbil
 • Hantverk
 • Hotell & Turism
 • Industriteknik
 • Restaurang & Bageri
 • Ekonomi & Administration
 • Trädgård
 • VVS, Fastighet & El
 • Vård & Omsorg
 • Väktare

Kommunal vuxenutbildning erbjuder även enstaka kurser på grundläggande nivå och gymnasial nivå. Högskoleförberedande kurser som leder till en fullständig gymnasieexamen eller för att uppnå grundläggande och särskild behörighet till universitet, högskola eller yrkeshögskola.

Utbildningsmässan var ett väldigt lyckat event för såväl besökare som arrangörer. Vux 5 ser framemot att hålla Utbildningsmässan även 2023.